Jak dbać o makramę i inne makramowe produkty ?
Dzisiejszy wpis mam nadzieję zainteresuje wszystkich zainteresowanych makramami, zarówno twórców, klientów jak i miłośników, którzy chcieliby coś makramowego stworzyć / kupić, ale wciąż zastanawiają się : Jak o to dbać ?
Najczęściej pytacie o to jak dbać o makramę ścienną , więc może zacznę od odpowiedzi na to pytanie. Ja swoje makramy ścienne po prostu wietrzę na balkonie albo odkurzam odkurzaczem z bardzo delikatną, niewciągającą sznurków końcówką. Nie ma możliwości uprania makramy która wisi na gałęzi, no bo jak ? 😊 A z gałęzi zdjąć nie możemy, bo gdy to zrobimy , mało prawdopodobne że założymy ją z powrotem. Ale pamiętajcie, że wisząca na ścianie makrama nie brudzi się w tradycyjny sposób, jedynie się kurzy. Także przewietrzenie/odkurzenie jej raz na dwa-trzy tygodnie będzie najlepszym rozwiązaniem. Najłatwiejsze w pielęgnacji są makramy wykonane ze sznurka bawełnianego plecionego bądź potrójnie skręcanego. Na pewno więcej czasu trzeba będzie poświęcić na dbanie o makramę ze sznurka skręcanego, który łatwiej się odkształca, np. w transporcie. Dbać należy również o pięknie wyczesane liście czy inne, rozczesane fragmenty skręcanego sznurka. Sznurek skręcany może mieć tendencję do ponownego skręcania się , dlatego ja polecam psikanie go w czasie rozczesywania lakierem do włosów bądź krochmalem w sprayu.
Co polecam wszystkim którzy zamówili makramę ścienną bądź łapacz snów? Bez różnicy czy zamówiliście ją u mnie czy u innego makramowego twórcy, po rozpakowaniu z pudełka makramę należy wyjąć i powiesić na ścianie. Im dłużej makrama leży w pudełku tym bardziej może się odkształcać, więc polecam wyjąć ją jak najszybciej. Nie przejmujcie się, jeśli sznurki gdzieś są pogięte, lekko pogniecione, wisząc na ścianie szybko się wyprostują😊
Na pewno należy zwrócić uwagę na symetrię makramy – być może w transporcie makrama poprzesuwała się na gałęzi czy kole, warto stanąć dwa metry od makramy i ocenić, czy wszystkie sznurki są równo rozłożone i czy symetrycznie układają się we wzór. Jeśli przy makramie czy łapaczu mamy rozczesane elementy będą one wymagały Waszego zaangażowania. Należy je ładnie rozczesać, można popsikać właśnie lakierem do włosów bądź krochmalem w sprayu i ułożyć w rękach. Zajmie Wam to dosłownie chwilę, ale efekty na pewno będą tego warte.
Jak przechowywać makramy ścienne i łapacze, w sytuacji gdy tworzymy, mamy ich w domu więcej bądź np. szykujemy się do remontu?
Polecam szafę na ubrania 😊 Makramę możecie spakować np. do specjalnego pokrowca na garnitur , a jeśli go nie macie warto zamocować ją do wieszaka ( polecam drewniany, pamiętajcie, że ma utrzymać ciężar Waszej dekoracji 😊 ) i nakryć np. workiem na śmieci.
Kilka słów o pielęgnacji innych makramowych produktów:
POSZEWKI– te wykonane ze sznurka bawełnianego i potrójnie skręcanego bez obawy możecie uprać w pralce na bardzo delikatnym i krótkim programie w temperaturze 20-30 º C. Przed wrzuceniem do pralki polecam włożyć Wam poszewkę do cieniutkiego woreczka, takiego którego używamy do firanek czy koronkowej bielizny; wcale nie trzeba go kupować, można uszyć np. ze starej firanki. Możecie również uprać je ręcznie, a po upraniu poszewkę polecam albo rozłożyć na płasko albo powiesić na suszarce za dwa rogi ; myślę, że wszystko zależy tu od wzoru , który macie na poszewce . Poszewki zakupione u mnie możecie zarówno powiesić, jak i na płasko rozłożyć na suszarce.
Celowo wspomniałam tutaj o poszewkach ze sznurka bawełnianego i potrójnie skręcanego, ponieważ takie poszewki w domu posiadam i kilkukrotnie już były prane. Nie mam poszewek ze sznurka pojedynczo skręcanego, jakoś tak mam wewnętrzne przekonanie, że średnio będą się sprawdzać i w utrzymaniu czystości i w wyglądzie. Jeśli takie poszewki u siebie macie koniecznie dajcie znać jak je pielęgnujecie i czy dobrze zachowują swój fason na co dzień 😊
ABAŻURY/LAMPIONY– niestety, nie ma jak ich uprać, ale podobnie jak makramy ścienne nie będą się one Wam brudzić, jedynie mogą się kurzyć. Polecam więc odkurzanie ich bądź właśnie wietrzenie na zewnątrz. W mojej sypialni makramowy abażur wisi już półtora roku. Z uwagi na funkcję pomieszczenia abażur wiadomo, kurzy się, ale odkurzając pokój zakładam specjalną , cienką końcówkę i sprawa załatwiona.
BIEŻNIKI-traktujemy je podobnie jak poszewki. Śmiało możemy uprać je ręcznie bądź w pralce na delikatnym programie, najlepiej po włożeniu w cienki woreczek. Zdradzę Wam, że sama mam w domu zrobiony przeze mnie równo rok temu makramowy bieżnik. Prałam go już kilkukrotnie i wciąż wygląda naprawdę dobrze, choć raz wylałam na niego kawę …Po praniu kilka sznurków może się trochę ściągnąć albo wzór może gdzieś się lekko przesunąć, ale wystarczy rozłożyć taki bieżnik na płasko i stanowczo ale z wyczuciem ponaciągać bądź poprzesuwać wzory.
Gdyby jeszcze jakieś kwestie związane z praniem i dbaniem o Wasze makramowe produkty nie zostały wyjaśnione zachęcam Was do zadawania pytań i dzieleniem się Waszymi sposobami i tipami w komentarzach 😊
Dajcie też znać , jeśli post okazał się pomocny!
Dobrego dnia !
Mam w domu dwie makramy (i chęć na więcej😉) i przyznam, że zaniedbałam ich czyszczenie właśnie z uwagi na brak wiedzy. Nie chciałam ich zniszczyć nieudolnym czyszczeniem. Moje makramy mają ok 70 cm szerokości, nie są jakoś strasznie ciężkie więc miałam w planach nalać do wanny wody z płynem do prania i trzymając za kijek je w niej zanurzać, jakby płukając. Co myślisz o tak sposobie?
Myślę od dwóch dni co tu doradzić… I wciąż nie wiem 🙂 Z jakiego sznurka są makramy? bo to bardzo ważne.
Witam mam swoja makrame z sznurka bawełnianego z rdzeniem i raz odważyłam się ja zanurzyć w wannie z plynem poleżała troszkę ,ugniotlam rękami, wypłukałam i powiesiłam zeby woda opciekla i na dworze potem wyschła i jest ok.
Dziękuję za informację, myślę, że to cenna rada dla wszystkich ! 🙂
Zrobiłam firankę ze sznurka plecionego i zanim powieszę chciałabym ją zabezpieczyć przed kurzem, zaznaczam że będzie ona wisiała pod zadaszeniem ale w altance. Pytam czy są impregnaty lub inne sposoby?
Szczerze powiedziawszy nie słyszałam o takich impregnatach choć myślę że może lakier do włosów mógłby nieco zabezpieczyć makramę przed kurzem .Zaznaczam, że sama nie testowałam tej metody. Myślę, że najlepszym sposobem na firankę będzie zrobienie jej na oczkach, które będą pozwalały na jej zdjęcie i pranie 🙂
Dzien dobry, a jak Pani wysyla makramy? Sa jakos zwijane, czy polozone tak jak wisza w jakims duzym, ale cienkim kartonie?
Wszystko zależy od tego, co wysyłam. Do niektórych prac mam duże, dedykowane pudełka i makramy właśnie zwijam / składam korzystając z papierów i kartonów i tak umieszczam w pudełku.
Hej! Ten artykuł jest dla mnie niesamowicie przydatny! Ciężko jest znaleźć w internecie informacje na temat czyszczenia makram. Mam w planach zrobienie makramy, którą następnie wszyję na dżinsowej kurtce więc potrzebowałam informacji jak o to później dbać i jak prać. Na podstawie tych informacji rozumiem, że powinnam po prostu kupić odpowiedni sznurek do tego projektu (sznurek bawełniany, potrójnie skręcany)?
Hej, Bardzo się cieszę 🙂 Myślę, że sznurek podwójnie bądź potrójnie skręcany będze dobrym wyborem , bo nie będą wychodzić nieestetyczne rdzenie i fajnie się ten sznurek pierze. Ja mam z niego poszewki i normalnie w pralce piorę. Ale sznurek pleciony czy pojedynczo skręcany też nie będzie złym wyborem – w plecionym warto wyciąć rdzeń ze środka i można prać w pralce ( mam torebkę z tego sznurka i piorę właśnie w pralce ) . Skręcany może nie do pralki, ale ręcznie jak najbardziej taką kurtkę prac można, jedynie będzie mniej oporny na zagniecenia i plątanie się pojedyńczych nitek. Podsumowując – 2PLY bądź 3PLY będzie chyba najlepszym wyborem, ALE tak naprawdę każdego sznurka można użyć, jedynie sugerowałabym wtedy żeby może prać taką kurtkę ręcznie no i na pewno nie suszyć jej w suszarce bębnowej .