Recenzja książki Kai Muszak ,,Coś wyjątkowego “

Dziś recenzja kolejnej książki Kai Muszak – obok ,,Coś pięknego” na rynek wchodzi ,,Coś wyjątkowego”. Czy warto ją kupić? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji.

W wydanej w październiku tego roku książce  ,, Coś pięknego ‘’ autorka zdradziła nam sekrety haftu, którym zajmuje się na co dzień.

Jeśli jeszcze nie czytałaś/eś recenzji tamtej książki przeczytasz ją tutaj :

https://makramynablokowisku.pl/recenzja-ksiazki-kai-muszak-cos-pieknego/

Druga książka z tej serii dotyczy wyszywania napisów i wzorów na wszystkie pory roku. Książka , podobnie jak jej poprzedniczka podzielona jest na części:

 

CZĘŚĆ 1. PIERWSZE KROKI

Bardzo szczegółowe i przydatne rozdziały opisujące najważniejsze zagadnienia dotyczące haftowania. Dowiemy się stąd jakie produkty będą nam potrzebne do nauki haftowania, jak nałożyć tkaninę na tamborek, jaką mulinę i jakie igły będą najodpowiedniejsze, w jaki sposób przenieść wzór na tkaninę. Kaja podpowiada jak radzić sobie na początku, kiedy techniki tkania nie są nam jeszcze znane i dopiero powoli się ich uczymy. Co bardzo ważne – dzięki temu rozdziałowi nie musisz kupować poprzedniej części, jeśli jej nie masz. Oczywiście możesz i polecam, bo pierwsza część jest fantastyczna, ale nie jest to konieczne, bo ta część książki bardzo solidnie przygotuje Cię do pierwszych haftów .

CZĘŚĆ 2. WYSZYWANIE NAPISÓW

Ten rozdział to ,,samo mięso”. Dużo konkretów i wskazówek oraz bardzo szczegółowych zdjęć przedstawiających poszczególne procesy haftowania napisów. Jest wiele porad co do samej techniki, jak i dobierania kolorystyki i muliny, a za pomocą opisów i zdjęć przedstawiane są nam konkretne ściegi, którymi możemy tworzyć napisy. Co bardzo mi się spodobało : po przerobieniu tych ściegów mamy porównanie efektów, czyli prezentacja tej samej litery stworzonej  różnymi ściegami. Dzięki temu od razu, nie tracąc czasu na naukę wszystkich, możemy ocenić, które podobają się nam najbardziej i ich się nauczyć. Jeden z rozdziałów przedstawia,  jak kreatywnie możemy urozmaicić nasze wyszywane litery dodając do nich chociażby kwiaty czy bawiąc się poznanymi wcześniej ściegami. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się jak wyszywać całe napisy , wypukłe litery, odręczne pismo, jak wyszywać napisy na rzeczach codziennego użytku ( coś co sama baaardzo chcę przetestować ! ) .

CZĘŚĆ 3. WSKAZÓWKI.

Dawka wiedzy i inspiracji zawarta w tej części jest naprawdę bardzo duża. Poznacie kilka hafciarskich trików, które urozmaicą Waszą pracę, dowiecie się jak fotografować Wasz haft, jaką tkaninę wybrać do haftu, jak zabarwiać tkaninę oraz jak odmienić Wasz tamborek, aby był inny niż wszystkie. Kaja przybliży Wam również wyszywanie metaliczną muliną , doradzi jak wypełnić powierzchnię Waszego tamborka oraz jak wykończyć jego tył.

 

CZĘŚĆ 4. INSPIRACJE

Krótka, ale bardzo inspirująca część, w której poznacie zdolne, polskie hafciarki i zdobędziecie od Kai garść porad , tym razem nie o samej technice haftowania, ale o tym jak iść do przodu i poprawiać swój warsztat każdego dnia.

CZĘŚĆ 5. WZORY

Coś, co będzie niezwykle przydatne dla osób początkujących, czyli nauka haftu dzięki odtwarzaniu gotowych wzorów ! Przyznam szczerze, że to jedyna rzecz, której brakowało mi w ,, Coś pięknego ‘’ i bardzo się cieszę, że teraz będę mogła z takich gotowych wzorów skorzystać, tym bardziej, że są naprawdę śliczne. Gotowe wzory zostały w świetny sposób podzielone na 4 rozdziały : WIOSNA, LATO, JESIEŃ , ZIMA. W każdym z rozdziałów mamy kilka gotowych wzorów o różnych stopniach trudności , z zaznaczeniem ile godzin może zająć nam praca i jakie ściegi zostały w danym wzorze użyte. Łącznie w tej części znajdziecie aż 20 gotowych do wyszycia wzorów!

CZĘŚĆ 6 . ZAKOŃCZENIE I WZORY.

Tutaj wszystko jak w tytule 😊

Cóż mogę napisać w podsumowaniu- Kaja zafundowała nam kolejne kompendium wiedzy o haftowaniu! Każda część to masa porad , faktów, bardzo konkretnych informacji okraszonych przykładami i zdjęciami. Podobnie jak poprzednia część, książka ,, Coś wyjątkowego” robi na mnie ogromne , ogromne wrażenie. Bardzo przemyślana kompozycja, zdjęcia, układ, to tego twarda, piękna oprawa- no nie ma się do czego w tej książce przyczepić, można tylko chwalić !

Dodam, że będzie ona fantastycznym pomysłem na prezent dla osoby, która interesuje się tematami rękodzieła i DIY. A jeśli sam/sama lubisz tworzyć ręcznie robione prezenty dla najbliższych, to dzięki gotowym wzorom dostępnym w tej pozycji ( jest nawet kilka super świątecznych ! ) takie upominki śmiało wykonasz .

Sama mam już pomysł na wyszycie takiego prezentu dla bliskiego mi maleństwa- trzymajcie za mnie kciuki, żebym podołała !

A na koniec garść linków:

  1. Do profilu Kai na Instagramie :

https://www.instagram.com/naniewymiar_embroidery/

  1. Do książki ,, Coś wyjątkowego” , którą kupicie m.in. w Empiku ( obecnie w promocyjnej cenie ):

https://www.empik.com/cos-wyjatkowego-jak-wyszywac-napisy-i-wzory-na-wszystkie-pory-roku-muszak-kaja,p1277141603,ksiazka-p?gclid=Cj0KCQiA-K2MBhC-ARIsAMtLKRt-Xt5oz8xVsB93Y1AEUaWUAcfb92Q7KJGXLEZ-Uev124NvvsHN5agaAoyTEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

  1. Do wywiadu z Kają na stronie Wydawnictwa Otwartego :

 

https://www.otwarte.eu/news/317-rozmowa-o-hafcie-z-kaja-muszak

Życzę Wam wszystkim świetnej lektury i wielu godzin spędzonych przy haftowaniu ! 😊

 

 


Tutaj wpisz swój komentarz …