Sznurek bambusowy – wyjątkowa nowość na polskim rynku.

Dziś zapraszam Was do przeczytania kilku zdań na temat fantastycznego sznurka, który od niedawna możecie kupić w moim sklepie. Sznurek bambusowy, bo o nim mowa, to nowość na światowym i polskim rynku. Dlaczego ten sznurek jest taki wyjątkowy ? Zapraszam do przeczytania wpisu 😊

Jak wiecie od ponad roku ( październik 2020 ) sprowadzam i dla siebie i dla Was fantastyczne, tureckie sznurki. Skąd wzięły się w moim życiu ?

LONG SHORT STORY: otrzymałam paczkę PR od tureckiego producenta i tak bardzo zakochałam się w jego sznurkach, ich jakości, inności, kolorach, że postanowiłam zaryzykować i wprowadzić je do swojego sklepu. Idzie raz lepiej, raz gorzej, ale wiele z Was pokochało nasze sznurki i stale się u nas zaopatruje, co dla mnie jest ogromnym powodem do dumy.

Kilka miesięcy temu mój producent wprowadził nowość – SZNURKI BAMBUSOWE. Bambusowe ? Do tej pory znałam jedynie sznurki bawełniane , produkowane przecież na całym świecie. Sama nie wiedziałam co o tym myśleć, choć zdjęcia , które producent mi przysyłał naprawdę wzbudzały we mnie zachwyt.

Szybko zauważyłam, że obserwowane przeze mnie zagraniczne sklepy wprowadzają ten sznurek do sprzedaży – ma go u siebie m.in. moja ulubiona makramowa artystka Fanny Zedenius znana szerzej jako Createholic ( https://createaholic.se ) , a także Niroma Studio  ( https://niromastudio.com ) czy Hitch and Arrow ( https://www.hitchandarrow.com ) .

Postanowiłam i ja skusić się na kilka kolorów, nie do końca wiedząc czego się spodziewać i jak go w ogóle przyjmiecie z uwagi na wyższą cenę. Obecnie pierwsza partia sznurka dostępna jest w pięciu wyjątkowych kolorach i małych, 25-metrowych motkach . Liczę, że jeśli wciąż będzie się sprzedawał tak jak obecnie to będę mogła wprowadzić większe szpule i nowe kolory.

Czym właściwie jest sznurek bambusowy i czym się charakteryzuje ?

Sznurek bambusowy powstał jako odpowiedź na zainteresowanie amerykańskich twórców w formie alternatywy dla popularnego sznurka bawełnianego. Technologia ta opracowywana była przez lata, do momentu w którym uznano, że sznurek lepszy już być nie może. Sznurek ten jest z pewnością jaśniejszy i dużo, dużo bardziej miękki od bawełnianego dzięki wykonaniu go w 100% z włókien bambusa. Charakteryzuje się też lekkością , a dzięki właściwościom odbijającym światło ( to zasługa bambusa właśnie) mieni się w sposób kojarzący się z jedwabiem. Wiem, że brzmi to górnolotnie, ale w tym sznurku nie znajdziecie ani grama brokatu czy metalizowanej nitki, a sposób w jaki odbija światło plus jego niespotykana dotąd dla mnie miękkość , właśnie z jedwabiem czy satyną kojarzy mi się najbardziej.

Mało kto wie, że sznurek bambusowy jest bardziej ekologiczny niż bawełniany. Dlaczego? W porównaniu z taką samą masą drzewa, bambus wytwarza o 35%  więcej tlenu. Aby osiągnąć pełną dojrzałość wzrostu potrzebuje od 1 do 5 lat. Po zbiorze odrasta sam z własnego systemu korzeniowego, więc nie trzeba go ponownie sadzić. Dzięki temu jest bardziej odnawialny i wytwarza korzystne dla gleby minerały.

 

Dlaczego sznurek ten jest droższy od bawełnianego?

Produkcja włókien bambusowych wymaga większego doświadczenia i zaawansowanych technologicznie ( czyli droższych maszyn).To pozwala na uzyskanie najlepszej jakości sznurka bambusowego.

Kilka słów od samego producenta :

Pojedyńczo oraz podwójnie/potrójnie  skręcane sznurki wykonane zostały w 100 % z czystego bambusa ! To ekologiczny wybór, który jest jednocześnie lekki i luksusowo miękki. Surowiec pozyskiwany jest z miąszu rośliny bambusowej, a następnie skręcany w ten wspaniały sznurek. Kiedy zobaczysz i poczujesz ten sznurek będziesz zachwycony. Ma tak miękkie, satynowe uczucie, że nie sposób porównać go z żadnym innym sznurkiem, z którym dotychczas pracowałem. Radość pracy z nim będzie wielka, zarowno dla artystów tworzących makramy jak i makatki tkane. Odbijające światło właściwości bambusa są tak niezwykłe, że będą idealnym dodatkiem do twoich rękodzielniczych dzieł. Sznurek ten jest nie tylko wyjątkowo miękki i satynowy, jest też przyjazną dla środowyska alternatywą. W dotyku jest to jedno z najbardziej luksusowych włókien, z jakimi kiedykolwiek pracowałem.

LIŚCIE WYKONANE Z TEGO SZNURKA:  https://www.instagram.com/p/CQ_ClHos1Nc/

Tyle z teorii… czas na trochę praktyki ode mnie 🙂

Do czego używać sznurka bambusowego? Oczywiście do makram i makatek ! Na obecną chwilę nie wiem jak nadawałby się pod szydełko, ale jeśli ktoś z Was przetestuje czekam na opinię. Sznurek ten zaplatamy dokładnie tak samo, jak sznurek pojedynczo skręcany. Może wymaga odrobinę więcej uwagi i delikatności, bo pojedyncze niteczki są bardzo cieniutkie, ale przy robieniu splotu żebrowego ten sznurek niesamowicie sunie po sobie, jak to kiedyś powiedziałam na instastories ,, jak woda ‘’ 😀 Z pewnością jest też sporo lżejszy od sznurka bawełnianego, co jest zasługą super lekkiego włóka bambusowego . Co to będzie oznaczać w praktyce? Nie obciąży Waszej pracy naciągając nieestetycznie inne sznurki, a nawet drobne ozdoby stworzone z niego będą lekkie. Myślę, że to super ważne w kontekście np. ozdób choinkowych – ozdoby wykonane z tego sznurka będą leciutkie, nie będą więc obciążać i ciągnąc do dołu gałązek nawet małej choinki. A wiem z własnego doświadczenia, że duże chwosty, kwiaty i inne ozdoby potrafią mocno dociążyć nam gałązkę i nie wygląda to ładnie. Nawet liście z tego sznurka są turbo lekkie.

No właśnie, jak już dotarliśmy do liści to czas na bardzo często zadawane pytanie, czyli jak te sznurki się czeszą. Krótka odpowiedź : FENOMENALNIE ! gwarantuję Wam, że żadne sznurki , które kiedykolwiek miałyście nie czeszą się tak jak te.

W sznurku o grubości 3 mm znajdziecie aż 108 (!!!) cieniutkich nitek. Wiecie co to oznacza w praktyce? Właśnie to, że  czesze się jak żaden inny. Zrobicie z niego chwosty, liście, pięknie wyczesane elementy na makramie i makatce, włosy i sukienki laleczek  oraz kolczyki. Przez swoją miękkość i gładkość sznurki czeszą się niesamowicie szybko. Dodatkowo nic się nie kulkuje , sznurek się nie rwie. Osyp i pył na naprawdę minimalnym poziomie. Co może być dla wielu z Was zaskakujące- ten sznurek jest tak miękki, że niektóre lakiery do włosów są dla niego wręcz za silne. Serio, za bardzo sklejają ! Sprzedam Wam mój prywatny tip – najlepiej do usztywnienia sprawdził mi się lakier do włosów w rozpylaczu od Isana. ( taka przezroczysta buteleczka z atomizerem , niebieskie napisy). Normalny lakier do włosów przez swoją siłę wyrzutu sprayu może wręcz wyczesane sznurki rozwiewać, a taki psikany rozpylacz, który przykrywa sznurek płynem będzie go jeszcze dodatkowo wygładzał. Kiedy sznurek będzie ładnie wyczesany i usztywniony cięcie go również Was zaskoczy, podcina się go z taką lekkością jakbym dołownie cięła kartkę papieru.

Piękna, gęsta makatka o wymiarach około 35x70 cm. Na bukowej gałęzi, z dodatkiem drewnianych korali i sznurków o różnych grubościach i fakturach.

makrama w rozmiarze około 55x80 cm, wykonana ze sznurka 2PLY w kolorze naturalnym, z dodatkiem bambusowego sznurka jadeit

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie tego sznurka śmiało pytajcie 🙂

Pozdrawiam, Magda 🙂

 


Tutaj wpisz swój komentarz …